Home Assistant Harici Ekran – MAX7219 Digit

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere HA da kayıtlı varlıkların değerlerini nasıl başka bir ekran yada displayde nasıl gösterilir ondan bahsedeceğim. HA da görmüş olduğunuz sensör değerlerini sürekli bir ekrana yansıtabiliriz. Örneğin evin iç ve dış sıcaklığını gösteren bir modül yapıp salona koyabilirsiniz. Bunun için ESPhome bir kaç çeşit display sistemlerini desteklemektedir. Ben sizlere MAX7219 ile yapılmış digit modülünü HA ya entegre edeceğiz.

MAX7219 entegresi 8 adet display i sizin yerinize tarayarak istediğiniz hanede istediğiniz datayı gösterebiliyorsunuz. SPI ile haberleşmektedir. Ben örnek olarak ölçtüğüm gerilim ve akım değerlerini göstereceğim siz ise hangi varlığı kullanmak istiyorsanız onu sensör olarak koda ekleme yapacaksınız. örnek:

sensor:  
 - platform: homeassistant
  id: meter_voltage
  entity_id: sensor.meter_voltage
  internal: true
  
 - platform: homeassistant
  id: meter_current
  entity_id: sensor.meter_current
  internal: true

Örnekte görüldüğü gibi sistemden entity_id ye bakıp onu yazacaksınız ve kodda kullanmak istediğiniz id yi ise id nin karşısına yazacaksınız. Şimdi gelelim kodumuza;

HA için ESPHome gelip yeni bir modül ekliyoruz ve kod kısmına aşağıdaki kodu ekliyoruz. Ben kart olarak D1 mini kullandım. ESP8266 nın üstündeki LED i ise status led olarak tanımladım.

binary_sensor:
  #status
 - platform: status
  name: "MAX7219 Digit Status"
  
sensor:  
 - platform: homeassistant
  id: meter_voltage
  entity_id: sensor.meter_voltage
  internal: true
  
 - platform: homeassistant
  id: meter_current
  entity_id: sensor.meter_current
  internal: true

# MAX7219 Digit init
spi:
 clk_pin: D0
 mosi_pin: D1

display:
 - platform: max7219
  cs_pin: D2
  intensity: 15
  num_chips: 1
  lambda: |-
   it.printf(0, "%4.1f%05.2f", id(meter_voltage).state, (float)(id(meter_current).state/1000));
   
# status led init
status_led:
 pin: D4 #GPIO2

Yukarıda bahsettiğim gibi siz hangi değerleri göstermek istiyorsanız onun entity_id sini yazıp yeni id tanımlayacaksınız. ve it.printf komutunda ise yeni tanımlanan id yi kullanacaksınız. Programı derleyip kartta attıktan sonra çalıştırdığımızda displayde değerleri görmeye başlayacaksınız.

Ben ekranı ikiye bölerek kullandım. 4 digit volt ve 4 digit akım şeklinde ayarladım,  siz nasıl istiyorsanız it.printf kısmında gerekli değişiklikleri yaparsınız.

Bir sonraki projede görüşmek üzere,
Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.