Raspberry Pi ile Home Assistant – Kurulum

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazı dizisinde sizlere Home Assistant ı anlatmaya çalışacağım. Smart home yada uzaktan evini kontrol etmek isteyen her geçen gün artıyor ve teknolojinin nimetlerinden faydalanıyorlar. Ben sizlere kedim de yeni kullandığım Home Assistant sisteminden bahsedeceğim. İlk olarak nasıl kurulur ve ayarlanır onu anlatıp ileride modüller nasıl eklenir anlatacağım. Bu iş için ben bir kaç yöntem kullandım kendi evimde fakat en basit ve en iyisi olarak Home Assistant a kullanmaya karar verdim.

Home assistant için internette bir çok kurulum videosu var inceleyebilirsiniz. Kurulum aslında çok zor değil. Sitenin önerdiği pi lere kurulum yapmak zorundasınız. İmage doayaları için aşağıdaki linke tıklayıp yada listeden seçip indirebilirsiniz. (detaylı anlatım sitede mevcut)

https://www.home-assistant.io/hassio/installation/

Pi2 ve zero için image dosyası var ama tercih edilmiyor.

İmage dosyasını karta atıp pi nizi çalıştırdığınızda sistem çalışmaya başlayacak. Ekran ile işiniz olmayacak o yüzden ekran bağlamanıza gerek kalmayacak. Bütün arayüz web tarafından gerçekleşecek. Modem üzerinden pi nin IP si bulup siteye girdiğinizde kurulum ekranı gelecek. (yaklaşık 20dk sonra)

http://ip adresi:8123

Kurulum bittiğinde ise hesap oluşturma ekranı gelecek.

Bilgilerinizi girip kurulumu tamamladığınızda ana boş ekranı görmüş olacaksınız artık kurulum kısmını tamamlanmış olup eklenti kurulumuna geçebiliriz.

Ben aşağıdaki eklentileri kurdum ve sürekli işe yaradığını düşünüyorum.

Bu sistemin en çok sevdiğim özelliği bir çok  eklenti desteğinin olması ve istediğinizi kurup silebilirsiniz. Diğer sevdiğim bir özelliği ise MQTT desteğinin olması. Normalse bu sistem ESPHome ile entegreli bir sistemdir. İlerleyen yazılarımda ESPHome açıklayacağım. Bir çok sensör ve yöntemi desteklemektedir. Ama illaki bende MQTT de var diyorsanız eklentisini kurup, MQTT li modüllerinizden de data alıp gönderebileceksiniz.

Bir sonraki yazımda ESPHome a başlangıç yapacağız.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.