Home Assistant ile ENTES ES-32LS Enerji Ölçümü

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere ENTES marka enerji ölçer ile nasıl ölçüm alacağız ve bu değerleri Home Assistant a nasıl aktaracağız onu anlatacağım. Bu işlem için bize basit ve küçük sigorta kutusuna sığabilen bir ürün lazım. Bu konuda ENTES firmasının ES-32LS ürününü seçtim.

Ürünü temin etmek isteyenler için firmasından iletişime geçebilirsiniz. https://www.entes.com.tr/es-32ls/

 

Ürün 32A a kadar destekliyor. RS485 – modbus protokolü ile değerleri okuyorsunuz. Modbus konusuna değinmeyeceğim internette fazlasıyla bilgi bulabilirsiniz. Ben sadece modbus komutlarını oluşturup rs485 üzerinden cihaza göndereceğiz. Cihazda bize hangi register i istiyorsak onun cevabını gönderecek.

Bunun için ESP8266-01 modülünü seçtim. Bize TX, RX ve RS485 için EN pinleri gerekli. ESP nin mevcut UART portunu kullanacağız. EN için de boşta kalan 2 pinden birini kullanacağız. Cihaz ile iletişim kurabilmek için RS485 çeviriciye ihtiyacımız olacak.

Temsili olarak bağlantı şeması aşağıdaki gibidir. Beslemeleri belirtmedim 3V3 e verebilirsiniz. İster hazır RS485 çevirici alın isterseniz ST-485 entegresi alıp kendiniz monte edebilirsiniz.

Şemayı kurup sistemi oluşturduktan sonra programına geçebiliriz. Program için ilk önce cihazın datasheet den hangi adresleri okumamız gerekiyor ona bakalım.

Cihaz ilk açılışta ekranda cihazın adresini göreceksiniz bunu bir yere not alıp programda bu değeri gireceğiz. iletişim için default gelen 9600 u kullanacağız. Resimde de görüldüğü gibi bize 4 ile 12 arası adreslerin değerleri gerekli. Ben bunu programda bir liste haline getirip sırası ile komutu gönderiyorum. Uart dan gelen data ise adresine göre yorumlanarak istenilen değer hesaplanır ve MQTT den HA ya gönderilir. Benim aldığım cihazın adresi 073 yani 0x49 dur. Programı incelersek yaptığım listede 0x49 ile başlayıp modbus kurallarına göre ilgili adresleri yazdım. Size hangisi ise 0x49 ları değiştireceksiniz.

MQTT ayarlarını yapmayı unutmayın

Program ilk önce UART dan okuma yapmak için thread ayarlarını yapar.  Daha sonra loop kısmında hem wifi hemde mqtt ye bakar bağlantı varmı var ise sıradaki komutu cihaza gönderir. Cihaz ise vereceği cevaba göre yorumlanır ve mqtt ile gönderilir.

Programı buradan indirebilirsiniz. MQTT-ENTES_METER-OTA-5

Şimdi gelelim Home Assistant ayarlarına.  Ana config dosyasına aşağıdakileri ekleyeceksiniz.

Artık HA ana sayfanıza bu değerleri gösterebilirsiniz.

Bir sonraki projede görüşmek üzere,
Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.