Home Assistant – System Monitor ve Temp Alarm

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere HA da Raspberry deki CPU ve ram değerlerini nasıl görebilmeniz anlatacağım. Aynı zamanda CPU sıcaklığı sizin belirlediğiniz değerden fazla ise telefonunuza bildirim gelecektir. HA da cpu yu çok iyi takip etmek gerekiyor çünkü derleme ve otomasyon işlemlerinde bazen kullanım artıyor ve dolayısıyla sıcaklık da artıyor. Ben kendi sistemimde Fan kullanıyorum fakat yinede 40 dereceyi geçtiği zamanlar oluyor işte bu noktada bildirim almak yada ana sayfadan takip etmek iyi oluyor.

configuration.yaml dosyasını açıp gerekli kodları ekleyelim. Ana sayfadan Galnce kart ekle diyelim

Yukarıdaki kodları ekledikten sonra sisteminizi yeniden başlattınız mı varlık olarak eklenmeye hazır olacaktır. Şimdi ana sayfadan Galnce kartı ekleyelim.

ve resimdeki gibi 3 değeri ekleyelim.

Artık ana sayfanızdan cpu ve ram değerlerini takip edebilirsiniz. Şimdi gelelim CPU sıcaklık değerini otomasyon ile takip edelim yüksek ise telefona bildirim verdirelim.

İlk önce yeni bir otomasyon ekleyelim ve isim verelim. Ben CPU Temp Uyarı ismini verdim siz istediğinizi yazabilirsiniz. Otomasyonu hatırlarsanız 3 aşamadan oluşuyordu Tetikleyici, Koşul ve Aksiyon. Tetikleyici olarak sayısal durumunu seçip cpu temp i seçeceğiz.

40 derecenin üstünde 5 saniye boyunca kalır ise belirlediğimiz aksiyon gerçekleşecek. Yani aksiyon kısmına ise kayıtlı olan cep telefonuna bildirim göndereceğiz.

Bir sonraki projede görüşmek üzere, kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.