AGM-88 HARM

 

AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile, Türkçe: “Yüksek-hızlı Anti-Radar Füzesi”) Amerikan Raytheon firması tarafından üretilen bir havadan karaya taktik saldırı füzesidir. İlk olarak Texas Instruments tarafından geliştirilen HARM füzesi, radar sistemlerinden yayılan sinyallere odaklanabilmekte ve böylelikle özellikle düşman uçaksavar sistemlerine karşı doğrudan saldırı gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Daha önce aynı amaçla geliştirilmiş olan AGM-45 Shrike ve AGM-78 Standard füzelerinin yerine geçen HARM füzesi, Texas Instruments firmasının silah sistemleri departmanının Raytheon tarafından satın alınmasını takiben bu firma tarafından geliştirilip üretilmektedir.

Çift tepkili, thiokol katı yakıtlı roket motoru sayesinde ses hızının iki katına (Mach 2) ulaşabilen AGM-88 HARM, asgari mürettebat katkısı ile düşman radar sistemlerinin yerini ve türünü tespit edip saldırı gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun için geliştirilen oransal güdüm sistemi ve buna ait sabit anten füzenin burun kısmında yer almaktadır. Tasarımı ABD Deniz Kuvvetleri öncülüğünde (ve finansmanında) gerçekleştirilen füze, 1985 yılından itibaren ilk olarak F/A-18 Hornet, A-6 Intruder ve A-7 Corsair II uçaklarında kullanılmaya başlamıştır.
AGM-88 HARM, ilk olarak 1986 yılında ABD’nin Libya’ya yönelik gerçekleştirdiği hava operasyonları sırasında bir SA-5 uçaksavar füze bataryasının etkisiz hale getirilmesinde kullanılmıştır. Bu dönemde ABD Hava Kuvvetleri envanterine de giren füze, I. Körfez Savaşı boyunca yaygın olarak kullanılmıştır.
ABD ve NATO’ya bağlı hava güçleri bünyesindeki telsiz muhaberelerinde bir HARM füzesinin ateşlenmesi “Magnum” kodu ile duyurulur.
ABD Hava Kuvvetleri ile İtalyan Savunma Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen bir program dahilinde HARM füzelerinin AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile, Türkçe: “Gelişmiş Anti-Radar Güdümlü Füze”) standardına yükseltilmesi planlanmaktadır. AGM-88E AARGM, anti-radar füzelerine karşı sıklıkla uygulanan radar kapatma taktiklerine karşı geliştirilmiş, aktif radar güdüm sistemini de içeren bir dizi elektronik donanım ve yazılım ile güçlendirilmiştir.
Körfez Savaşı’nda yaşanan dost ateşi olayı
AGM-88 HARM füzesi, I. Körfez Savaşı sırasında yaşanan bir dost ateşi olayına konu olmuştur. Bir B-52 bombardıman uçağına eşlik eden bir F-4G Wild Weasel savaş uçağının ateşlediği HARM füzesi, B-52’nin kuyruk kısmında yer alan radar güdümlü savunma topunu Irak uçaksavar radarları ile karıştırmış ve uçağın kuyruk kısmına isabet etmiştir. Ancak füzenin patlayıcı gücü dev bombardıman uçağını düşürmek için yeterli olmadığı için olay hafif hasarla atlatılmıştır. Aynı B-52 daha sonra olaya atfen “In HARM’s way” (Türkçe: “HARM’ın yolunda”, ancak aynı deyim İngilizce “başı belada” anlamına da gelmektedir) olarak adlandırılmıştır.
Type Air-to-surface anti-radiation missile
Place of origin United States
Service history
In service 1985–present
Used by U.S. and others
Wars Gulf War, Kosovo War, Iraq War
Production history
Designer Texas Instruments
Designed 1983
Manufacturer Texas Instruments, then Raytheon Corporation
Unit cost US$284,000
US$870,000 for E variant[2]
Produced 1985–present
Specifications
Weight 355 kilograms (780 lb)
Length 4.1 metres (13 ft)
Diameter 254 millimetres (10.0 in)
Warhead WDU-21/B blast-fragmentation in a WAU-7/B warhead section, and later WDU-37/B blast-framentation warhead.
Warhead weight 66 kilograms (150 lb)
Detonation
mechanism FMU-111/B laser proximity fuze
Engine Thiokol SR113-TC-1 dual-thrust rocket engine
Wingspan 1.1 metres (3.6 ft)
Propellant Solid fuel
Operational
range 57 nautical miles (66 mi; 106 km)
Speed 2,280 kilometres per hour (1,420 mph)
Guidance
system Passive radar homing with home-on-jam,GPS/INS and EHF active radar homing in E variant.[3] 500-20,000 MHz for AGM-88C
Launch
platform F/A-18, F-4G, F-16, Tornado IDS, F-35 and others

“AGM-88 HARM” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.