STM32F4 ile ST7735 SPI TFT LCD kullanarak RTC Saat Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere önceki yazımda paylaştığım STM32 li saat devresinin SPI TFT LCD li olanını paylaşacağım. Yine çok sık kullanılan SPI TFT LCD ST7735 i kullanıyorum. Bunun yanında DS18B20 sıcaklık sensörünü ekleyerek ekranda ortam sıcaklığını ve işlemci sıcaklığını göstereceğim. Eğer DS18B20 istemiyorsanız programdan yoruma alabilirsiniz.

Önceki gibi ilk önce CubeMX programı ile proje oluşturacağım. İsterseniz komple paylaştığım proje içerisindeki dosyayı kullanabilirsiniz.

 

 

Daha sonra sırası ile kullanacağımız modülleri seçiyoruz.

Dahili sıcaklık gösterimi için ADC ayarı:

RTC için ayar:

SPI LCD ayar:

DS18B20 Pin ayar:

SPI iletişimi için CS, RES ve RS pinleri:

Daha sonra Osilatör ayarını değiştirmeyeceğiz, default ayar devam edilecek.

Şimdi gelelim seçtiğimiz modüllerin ayarlarını yapmaya;

SPI:

ADC:

RTC:

DS18B20 için pin ayar:

Ayarlarımızı yaptıktan sonra programın bize kaynak kodlarını oluşturmasını sağlayacağız. Project -> Settings den aşağıdaki gibi projenin adı ve kullanacağımız derleyici seçilir.

Ayarları yaptıktan sonra Project -> Generate Code a basarak kaynak kod şablonu üretilir.

Benim oluşturduğum proje dosyasını aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. (cubemx dosyası dahil.)

ST7735_UYG_3_1.5

İster kendiniz ister linkteki projeyi kullanın, kodlama yapısında eklenecek yerler aşağıda belirtilmiştir.

 • ilk önce sistem dosyalarını include ediyoruz
 • Variables
 • Ekran, RTC ayarlama ve ilk açılış
 • While kısmı:


  Bu bölümde dikkat etmeniz gereken nokta ilk çalıştırmada rtc yazan ve yoruma alınan kısımda saati ayarlamak için değerleri girmeniz gerekiyor. Enerji verip RTC ayarlandıktan sonra tekrar rtc yi yoruma alıp derleyip yükleyebilirsiniz. Programda saat ayarlama menüsü oluşturmadığım için bu yöntemle bir kez saat ayarlanır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta da Vrtc pinine 3V pil bağlamalısınız. Bu pin uA seviyelerinde enerji çekilerek RTC nin çalışmasını sağlamaktadır. İsterseniz programa saat ayar menüsü dahil edebilirsiniz.

  Son hali ile program ekranı aşağıdaki gibi hem analog hemde digital saati göstermektedir. Ekranda görünen sıcaklıklar ise işlemci ve DS18B20 nin değerleridir.

“STM32F4 ile ST7735 SPI TFT LCD kullanarak RTC Saat Uygulaması” için 15 yorum

 1. hocam mükemmel bir kaynak olmuş elinize sağlık benim bir sorum vardı sıcaklık sensörünü başka bir porttan okumak istersek ne yapıcaz anlayamadım pb7 herhangi bir fonksyonda göremedim nereyi değiştirisen mesela pb6 olur anlayamadım

   1. hocam geri döndüğün içinde ayrı teşekkür ederim ciddiyetle soruyorum patreon hesabın falan varmı çok bişey yollayamam öğrenciyim ama gerçekten sitenden faydanlandım birçok kez emeğine en azında küçük bir karşılık vereyim.

    1. Teşekkürler. ilgin için tekrar çok teşekkürler, bu işi diğer siteler gibi para kazanmak için değil bilgi paylaşımı için yapıyorum.

 2. Hocam öncelikle elinize sağlık. Lcd bağlantılarıyla ilgili sıkıntı var çalıştıramadım.Belki de yazılımda var bilmiyorum. Ekrana enerji geliyor gibi. Ufak bir ışık geliyor ama diğer hiçbir şey gelmiyor yazı, resim vs. Nedeni ne olabilir

     1. Hocam peki 7789 serisi için nasıl bir yol izlemeliyim? Sizin kütüphanenizi kullanarak

 3. Merhaba,

  Elimde ILI9488 spi bir ekran var. Bu ekranı bir türlü çalıştıramadım. Kütüphane bulamadım. Bu konularda biraz acemiyim. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Benim yaptığım uygulama ST7735 için sendeki LCD farklı. Ama onunda HAL kütüphanesini bulursan çalıştırabilir sin. Senin için bende bakayım bulursam bilgi veririm. Kolay gelsin.

 4. arkadaşlar selam ST7735 ekranı nasıl temin edebilirim, aliexpress dışında? Yardımcı olursanız sevinirim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.