ESP8266-01 Role kartı kullanarak LUA ile kontrol

Merhaba Arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere ESP8266-01 role kartını (esp-01/01s relay v4.0) kullanarak LUA dilinde program yazmayı ve kontrol edilmesini anlatacağım.

 

 

 

 

 

Öncelikle ESP8266 Role kartı temin etmeniz gerekmektedir, bulamıyorsanız ESP8266-01 modülünde GPIO.0 nolu pine role bağlamanız yeterli olacaktır. Yazacağımız program ile ilgili daha önceki 2 yazımı incelemeniz gerekmektedir.

Bu yazıları inceledikten sonra gelelim programa, öncelikle END User Setup ı kullanarak modülümüzü otomatik bir şekilde istediğimiz wifi ağına bağlayacağız. Bu işlem için init.lua dosyasını kullanacağız. Bu dosya bizi wifi ağına otomatik bağladıktan sonra server programını çalıştıracaktır.

init.lua

Programın akışından da belli olduğu gibi ilk önce GPIO portunu ayarlıyorum ve ROLE yi OFF konumuna alıyorum (GPIO.0 ı 1 yapmak). ve ardından enduser_setup.start ı çalıştırıyorum. Bağlantı gerçekleştikten sonra server programını çalıştırıyorum.

tcpserver.lua

Bu iki programı ESPlorer kullanarak ESP nin içine yükledikten sonra modülü Role kartına takıp sistemi çalıştırabiliriz.

Bundan sonrası önceki yazımda olduğu gibi cep telefonu yada bilgisayar ile ESP ye bağlanıp gerekli wifi ayarını yapmaktır.

Resimde görüldüğü gibi SetupGadget_….. şeklinde bir AP olacak ve buna bağlanacaksınız. Bağlandıktan sonra tarayıcımız ile 192.168.4.1 sayfasını açarak bağlanacağımız wifi adını ve şifresini girerek bağlantıyı gerçekleştireceğiz.

Bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra bize hangi IP adresini aldı ise onu ekrana yazacaktır. Artık modül direkt wifi ağına bağlanmış oldu. Artık bundan sonrası Bu ip ye TCP üzerinden komut göndermektir.

tcpserver.lua programından görüleceği gibi komut sistemi aşağıdaki gibidir ve Port 8080 dir programdan değiştirilebilir.

<pass>şifre</pass><cmd>komut</cmd>

  • şifre modülün şifresidir. program içerisinde bu satırdır : local pass = “1234” buradan değiştirebilirsiniz.
  • komut ise 2 tanedir
    • roleon
    • roleoff

örnek olarak TCPden göndereceğimiz ROLE ON komutu şu şekildedir: <pass>1234</pass><cmd>roleon</cmd>

ROLEOFF : <pass>1234</pass><cmd>roleoff</cmd>

bu komutları ister bilgisayarınızdan ister telefonunuzdan gönderdiğinizde modül üzerindeki roleyi kontrol etmiş olursunuz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…
Kolay gelsin, iyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.