Raspberry Pi ile Thread kullanarak TCP Server Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar;

Uzun bir aradan sonra sizlere Raspberry pi ile C de Thread kullanarak TCP server yapımını anlatacağım. Öncelikle TCP, UDP ve soket ile ilgili konulara girmeyeceğim İnternet ortamında  yeterince bilgi mevcuttur. Biz işin kontrol kısmı yani nasıl veri transferi yada uzaktan kontrol yada sıcaklık okuma gibi kısımlarıyla ilgileneceğiz.

 

 

 

 

 

Öncelikle neden thread kullanılıyor ondan kısaca bahsedelim. Normal yöntem ile main içinde dönerek tcp isteği var mı diye bakarsak, diğer gelen verileri yada istekleri kaçırabiliriz. Bu gibi durumların olmaması için her gelen istek için bir thread açarsak gelen isteklerdeki dataları yorumlayıp hiç bir datayı kaçırmadan cevap vermiş oluruz. Kısaca TCP haberleşmesi için aşağıdaki data akışını inceleyebilirsiniz.

Raspberry pi yi TCP server için GSM modül kullanarak internet çıkışı sağladım. İlerleyen yazımda Quectel M66 modülü ile Raspberry Pi ye GPRS bağlantı nasıl sağlanır onu anlatacağım.

Ben yazılımda test için DS18B20 sensörünün sıcaklığını ve işlemci sıcaklığını gösteren komutlar belirledim. Bu komutlar geldiğinde Raspberry Pi ilgili cevabı istemci tarafa yani cilent tarafına gönderir.

  • <temp>         İşlemci ve DS18B20 sıcaklığını ister
  • <tempcpu>  Sadece işlemci sıcaklığını ister
  • <tempds>     Sadece DS18B20 deki sıcaklığı ister

siz bu aşamada istediğiniz şekilde data aktarabilirsiniz.

Program hakkında detaylar;

  • DS18B20 sensörü kullanacaksanız daha önceki yazılarımdan nasıl ve hangi pine bağlandığına bakabilirsiniz. Okumak için sensörün rom koduna ihtiyaç vardır ve bu kodu aşağıdaki gibi satırda değiştireceksiniz. 28-0517c15e77ff
  • Led pinlerini ve dinleyeceği port u değiştirebilirsiniz.
  • Client tarafında bağlantı gerçekleştiğinde mesaj göndermek için bu kısmı açabilirsiniz.
  • Gelen mesajı tekrar ettirmek istiyorsanız bu kısmı açabilirsiniz.

 

Bir başka yazımda görüşmek üzere, kolay gelsin…

(Her türlü öneri ve görüşleriniz için iletişim sayfamı kullanabilirsiniz.)

“Raspberry Pi ile Thread kullanarak TCP Server Uygulaması” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.